Rady do zahraničí :: Autopůjčovna RENECAR Praha
Autopůjčovna Praha a autoservis Praha 5 - RENECAR Praha, STAROPRAMENNÁ 9, 150 00 Praha 5      Telefon: +420 257 313 798       e-mail: info@renecar.cz      
Rady do zahraničí - Autopůjčovna RENECAR Praha

Novinky

 • 17.5.2018
  NÁHRADNÍ VOZIDLO ZA 400,-/ DEN

  Náhradní vozidlo za 400,-Kc (484,- Kc vc. DPH) / den pro zákazníky našeho autoservisu.
 • 17.5.2018
  JARNÍ AKCE

  Parní cistení interiéru vozidla + servis klimatizace za akcní cenu 1300,- Kc ( 1573,- Kc vc. DPH)
 • 17.5.2018
  AUTOSERVIS - SLEVA 20%

  Autoservis Renecar Praha poskytuje slevu 20% na vozidla starší 5-ti let.
Archiv novinek

RENECAR Praha
Autopůjčovna Praha
STAROPRAMENNÁ 9
150 00 Praha 5 - Smíchov


telefon: +420 257 313 798
e-mail: info@renecar.cz

accommodation in Prague and much more...
Praha - Česká Republika

Rady do zahraničí


Obecné rady

 • Před cestou do zahraničí se ujistěte, zda máte uzavřené havarijní pojištění. Je velice užitečné, zjistit si na přepážkách pojišťovny aktuální Seznam zahraničních partnerů pojišťovny.
 • Pokud máte zapůjčené auto, vyplatí se mít potvrzení o zapůjčení vozu podepsané majitelem a přeložené do jazyka cílové země nebo alespoň do angličtiny. V rámci EU není dokument povinný, můžete se tak ale vyhnout mnoha vysvětlováním. Doporučujeme nechat podpis na Potvrzení o užívání úředně ověřit. Formulář je možné stáhnout na webu ÚAMK:
 • Mějte vždy ve voze telefonní číslo asistenční služby Vaší pojišťovny. Najít byste ho měli i na tzv. zelené kartě.
 • Při jakékoliv dopravní nehodě ihned zavolejte asistenční službu své pojišťovny, případně naší službu Likvidace pojistných událostí na čísle +420 602 33 99 02. Zde Vám poradí, jak dále postupovat. Rovněž doporučujeme vždy zavolat policii.
 • Nikdy nepodepisujte žádný dokument, kterému nerozumíte, své případné připomínky do formuláře vepište před podpisem například i česky.

Rakousko

Alpská země, která by rozhodně neměla hrát vedlejší roli při vašich cestách za zimními radovánkami. V létě zase nabízí architektonické krásy evropské metropole Vídně, nebo úchvatné pohledy na horské masivy. Pokud však využijete nabídky našich automobilů a vyrazíte do ciziny vozem, pročtěte si, prosíme, následující řádky, které by vám mohly ušetřit mnohé problémy.

Dopravní předpisy v Rakousku jsou podobné našim, včetně celodenního svícení, rozdílem je povinnost mít při jízdě za zimních podmínek (na sněhu, náledí...) namontovány na voze zimní pneumatiky. Pravidla provozu jsou v Rakousku dodržována daleko striktněji než u nás a jejich porušení je ze strany rakouské policie velice přísně trestáno. Pokuty několik desítek tisíc korun jsou sice výjimkou, ale výjimkou varující. Na všech hraničních přechodech jsou umístěny informační tabule s rychlostními limity na území Rakouska. Do Rakouska se smí kromě plné nádrže dovézt v samostatném kanystru nejvýše 10 litrů benzínu, tamní ceny jsou velice podobné cenám v ČR.

V Rakousku platí povinnost mít ve voze reflexní vestu a použít ji při nehodě nebo opravách poruchy na voze na dálnici a rychlostní silnici!

Povolené množství alkoholu v krvi je 0,049%, řidiči, kteří jsou držiteli řidičského oprávnění kratší dobu než 2 roky, mají tuto hranici 0,01%.

Rychlostní limity
v obci50 km/h (výjimkou je město Graz, kde je dovolena maximálně rychlost 30 km/h)
mimo obec100 km/h
na dálnicích130 km/h

Poplatky spojené s automobilovou dopravou v Rakousku:

desetidenní dálniční známka: 7,90 EURO
dvouměsíční dálniční známka: 22,90 EURO

Známky je možné zakoupit na většině pohraničních čerpácích stanic v Česku. Jízda na dálnici bez dálniční známky může stát více než 2000 EUR!

Navíc se platí za průjezd na následujících úsecích:
Na dálnici A 13 za přejezd Brennerského průsmyku - Brennerautobahn, za některé úseky jízdy po A 10 - Tauernautobahn, za jízdu Gleinalmským tunelem na dálnici A 9, za jízdu Glossglocknerhochalpenstrasse, za část úseku silnice S 16 u S.Antonu, za jízdu felbertaurskou silnicí B 108, gerlosskou silnicí B 165.

V případě nehody může policie nařídit odtah vozidla.


Německo

Sousední země, která je již tradičním cílem výletů českých obyvatel, především svou dostupností. Kromě hlavního města Berlína jistě lákají i další destinace, jako například bavorský Mnichov, nebo západoněmecký Frankfurt nad Mohanem, jedno z obchodních center. V poslední době se v Německých městech rozšiřují tzv. ekologické zóny. Jedná se většinou o centrální oblasti měst, které jsou výrazně označeny a je do nich povolen vjezd pouze se zakoupenou ekologickou známkou. Tuto známku zajišťují i některé pražské Stanice technické kontroly.

Dálníční síť v SRN je rozsáhlá (cca 12.600km) a pro automobily do 12 tun je využití dálnic zdarma.

V Německu je povolený obsah alkoholu v krvi je 0,05%. Při dopravní nehodě je však jakýkoli alkohol u řidiče brán jako přitěžující okolnost. U řidičů, kteří mají řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky, případně do 21 let věku, je hranice 0,00%. Pokuta za alkohol do 0,05% je 125 EUR a 2 body. Nad tuto hranici je pokuta až 1500 EUR a odebrání řidičského průkazu, případně až soudní řízení.

Doporučujeme dodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly, která je policií kontrolována. Nedodržení znamená pokutu 75 EUR.

Na úsecích silnic pokrytých sněhem nebo ledem mohou jezdit jen auta se zimními pneumatikami /označení M+S nebo sněhová vločka/ s hloubkou vzorku min. 4 mm. Pokud se vozidlo kvůli nedodržení stane překážkou provozu, zaplatí řidič pokutu 40 EUR.

Rychlostní limity
v obci50 km/h
mimo obec100 km/h
na dálnicíchneomezeno, doporučená rychlost 130 km/h

Postihy za nedodržování rychlostí jsou velmi přísné a pokuty dosahují nemalých částek - například překročení rychlosti o 20-30km/h přijde až na 100 EUR, vyšší rychlost může znamenat odebrání řidičského průkazu na několik měsíců.

V případě nehody může policie nařídit odtah vozidla.


Itálie

Jedna z levnějších zemí bývalé evropské patnáctky, navíc s nesčetným množstvím kulturních památek. Ať již zamíříte do Benátek, Říma nebo Turína, vždy si můžete být jisti, že Itálie si vás svým šarmem podmaní. Několik informací o tamní dopravě:

Pohonné hmoty jsou na italském území velmi drahé a je tudíž lepší natankovat ještě před překlenutím hranic - bezolovnatý benzín (95 okt., zvaný "senza piombo") stojí v Itálii zhruba 1,35 € (98 okt., cca 1,50 €), nafta 1,33 €. Pokud chcete ještě trochu ušetřit, vyplatí se tankovat u čerpacích stanic s vlastní obsluhou (avizováno cedulí "Fai da te" - "Obslužte se sami"). Takto lze ušetřit zhruba korunu na jeden litr pohonných hmot.

Co se předpisů týká, je povinné použití bezpečnostních pásů, a to i na zadních sedadlech, pokud jsou k dispozici. Za nerespektování je pokuta 74 až 296 €. V základní výbavě automobilu nesmí chybět červený trojúhelník (pokuta nejméně 55 €). Povinností řidiče je svítit při průjezdu tunelem (pokuta 25 €). Dle nového zákona je nyní nutné svítit po celý den při jízdě mimo obec. Mobilní telefony lze používat výhradně se sadou handsfree nebo headset, za telefonování za jízdy 70 - 295 €. Sankce za opilost jsou uplatňovány při zjištění hladiny alkoholu v krvi vyšší než 0,5 promile.

Rychlostní limity
v obci50 km/h
mimo obec90 km/h
na dálnicích130 km/h

Za překročení povolené rychlosti do 10 km/hod. se stanovuje pokuta 36 až 148 €, 10 - 40 km/hod. 148 až 594 €, nad 40 km/hod. 370 až 1.485 € a odebrání řidičského průkazu na 1 - 3 měsíce, respektive na 3 - 6 měsíců, je-li řidič držitelem průkazu méně než 3 roky. Při vyšší hladině alkoholu v krvi činí pokuta od 328 až do 1.312 €, případně odebrání řidičského oprávnění na dobu od 15 dnů do 3 měsíců nebo uvěznění do 1 měsíce. Za opakovaný přestupek během jednoho roku je řidičský průkaz odebrán na 1 - 6 měsíců.

Doporučení pro případ nehody

U sporných dopravních nehod vždy přivolejte policii. Pokud viník dopravní nehody není určen, je míra zavinění 50 na 50. Každý účastník má pak právo na náhradu 50 % vynaložených nákladů na opravu. Pokud není nehoda šetřena policií, vždy uveďte svědky nehody. I v Itílii může policie nařídit odtah vozidla.


Chorvatsko

Tato země je mezi českými turisty velmi oblíbená. Svůj vliv mají jistě přátelští Chorvaté, kteří svým přístupem dávají najevo, že o turisty zde mají skutečně zájem. Můžete zamířit na sever do hlavního města Záhřebu, nebo do nejjižnějších končin k Dubrovníku. Vaše cesty by vám mohly usnadnit naše následující informace:

Chorvatsko je zapojeno do evropské silniční sítě. Označení kategorie silnic "E" - evropská, "M" - dálnice. Celková délka Chorvatských silnic představuje 27 405 km. Rychlostní komunikace prodělávají v posledních letech obrovské rekonstrukce a každým rokem přibývá mnoho kilometrů nových dálnic. Na opravy a výstavbu se samozřejmě získávají finance i zpoplatněním určitých úseků dálnic.

Od června 2008 platí v Chorvatsku nový Zákon o bezpečnosti silničního provozu. V něm byl zrušen úplný zákaz pití alkoholu před jízdou, resp. během jízdy a nově se zákaz týká jen profesionálních řidičů a řidičů mladších 24 let(za nedodržení pokuta od 1500 kun), zákaz používání mobilního telefonu bez použití hands-free sady (pokuta 500 kun) a podstatně se zvyšují pokuty za některé další přestupky, např. již překročení maximální rychlosti v obci o 1 - 10 km/h stojí nyní místo dosavadních sta kun 300 HRK - cca 1300 Kč. Stejnou částku si připravte při překročení rychlosti o 10 - 30 km/h mimo obec, nebo jízdu bez zapnutých světel. Rychlostní limity a většina pravidel silničního provozu se v Chorvatsku shodují s těmi v České republice, od října do března (v době "zimního času") platí celodenní povinnost svícení, zákaz používání mobilního telefonu, navíc je stejně jako v Rakousku nutné mít při nehodě nebo poruše při vystoupení z vozu na silnici oblečenou reflexní vestu.

Chorvatské silnice pokryté vápencovým prachem mohou být velmi zrádné při začínajícím dešti. I vinou nekvalitního materiálu na povrchu silnice jsou i při malých rychlostech kluzké a jízda na nich se podobá jízdě na náledí!

Všechny nehody musí být hlášeny policii. Jestliže je při nehodě poškozeno vozidlo z cizí země, jeho řidič musí od policie obdržet protokol. Jakékoli odstranění vozidla z místa nehody před příjezdem policie by bylo považováno za přestupek. Strany, kterých se to týká, jsou vyzvány k soudnímu slyšení do 24 hodin od nehody. Rozhodovací líčení se koná týž den a jakákoli pokuta musí být zaplacena okamžitě.

Rychlostní limity
v obci50 km/h
mimo obec90 km/h
na dálnicích130 km/h

Mýtné na dálnicích je možné platit platebními kartami American Express, Diners, Master Card, Maestro. Kurz 1 HRK = 4 Kč.


Španělsko

Jihoevropská země vyhledávaná především pro své rozlehlé pláže, teplé slunce a dobré víno, je mezi Čechy velmi oblíbená. Pokud se vydáte tímto směrem, doporučujeme navštívit hlavní město Katalánska Barcelonu a hlavní město Španělska - Madrid a především si pročíst následující rady a informace, které mohou být na vašich cestách více než užitečné:
Benzin je cenově na velmi podobné úrovni jako v Česku, tudíž vás nemusí trápit omezení 10 litrů, které můžete maximálně přivézt s sebou v kanystrech. Finanční náklady se zvýší, pokud budete využívat dálničních komunikací. Seznam placených úseků je uveden zde:

V případě nehody znamená předání zelené karty, řidičského průkazu nebo technického průkazu druhé straně uznání vlastní viny. V případě nesouhlasu se zaviněním si vyžádejte tyto doklady od protistrany.

 • Burgos - Miranda de Ebro ... 6,8 € (220 korun)
 • Sevilla - Cadiz ... 6,23 € (200 korun)
 • Madrid - Adanero ... 6,35 € (200 korun)
 • Salou - Valencia ... 14,48 € (450 korun)
 • Valencia - Alicante ... 9,6 € (300 korun)
 • mýto se platí v tunelu Cadi ležícím v Sierra del Cadi
Rychlostní limity
v obci50 km/h
mimo obec90 km/h
na rychlostní silnici100 km/h
na dálnicích120 km/h

Porušovat předpisy ve Španělsku může vaše výdaje ještě výrazně zvýšit. Aby se řidič vyhnul zbytečným potížím, měl by například rozhodně podstoupit na výzvu policisty dechovou zkoušku. Po dopravní nehodě se musí dechové zkoušce podrobit všichni účastníci nehody. Pokud některý řidič odmítne, může mu policie odebrat vozidlo, uložit pokutu 290 € (9500 korun) a na tři měsíce odebrat řidičské oprávnění. Na místě lze uložit pokutu do 590 € (19 000 korun). V případě cizinců je možno pokutu zaplatit okamžitě - se slevou 20 procent u pokut do 95 € (3000 korun) - nebo udat jméno osoby nebo společnosti ve Španělsku schopné garantovat zaplacení pokuty, jinak dochází k zabavení vozu, dokud pokuta není uhrazena.
Nejčastější dopravní přestupky a jejich finanční ohodnocení jsou následující:

 • Překročení povolené rychlosti 85 - 295 € (2700 až 9500 korun)
 • Špatné parkování 87 - 205 € (2800 až 6500 korun)
 • Nepoužití bezpečnostních pásů 87 € (2800 korun)
 • Jízda pod vlivem alkoholu 295 - 1750 € (9500 až 56 000 korun)

Francie

Jedna z největších evropských zemí, centrum kultury a módy, láká své turisty právě nesmírným životním tempem a elánem. Kromě Paříže, která je zcela jednoznačně nejvyhledávanějším místem Francie, můžete zamířit i na jižní pobřeží, na tamní pláže, ochutnat skvělé víno a užívat si života. Abychom vám toto užívání usnadnili, shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace, které by se mohli hodit na cestách.

Francie je velmi známá svými vysokými dálničními poplatky a mýtným (Průměrný dálniční poplatek na 100 km je 6 €), dále též pokuty nejsou rozhodně levnou záležitostí. Špatné parkování či nepoužívání bezpečnostních pásů vás vyjde na 22 až 152 €, pokuty za překročení rychlosti činí částku od 137 do 1524 €. Při porušení předpisů rozhodně nezkoušejte s policisty smlouvat o výši pokuty. Je to zcela bezpředmětné a neúčinné.

Další nepříjemností je dozajista hustý provoz (především ve velkých městech), drahé parkování a vysoké ceny benzinu. Významnou odlišností v provozu je jízda na obchvatu Paříže. Zde mají přednost vozidla, která se na obchvat napojují. Vozidlo jedoucí po obchvatu tedy musí dát přednost zprava.

Postup při nehodě: v případě nesouhlasu se zaviněním a nešetření nehody policií je každý účastník 100% odškodněn z povinného ručení druhé strany. Policie může nařídit odtah vozidla.


Slovensko

Sousední země velmi blízká srdci českého turisty nejen kvůli historické sounáležitosti, ale též díky absenci jazykové bariéry. Proto také po půstu, jenž nastal po rozdělení ČSFR, opět mnoho Čechů objevilo krásy slovenské přírody a svou dovolenou se rozhodlo trávit zde. Pokud mezi ně patříte i vy, mějte na zřeteli následující fakta: Slovensko je poměrně levná země, pokuty se ale po změně zákona podstatně zvýšily, na místě lze v hotovosti platit až 4.000 slovenských korun. Při řízení pod vlivem alkoholu je pokuta do 15.000 slovenských korun, policie může odebrat řidičský průkaz až na dva roky. Pravidla na silnicích jsou takřka stejné jako u nás, včetně celoroční povinnosti denního svícení, nulové tolerance alkoholu za volantem a rychlostních limitů.

Rychlostní limity
v obci50 km/h
mimo obec90 km/h
na dálnicích130 km/h

Dalším výdajem bude pravděpodobně dálniční známka. Její cena se pohybuje od 150,- do 1.100,- Sk, přičemž závisí na délce platnosti (7denní - 150,- Sk, měsíční - 300,- Sk, roční 1.100,- Sk).