Rady do zahraničí :: Renecar Praha

Rady do zahraničí - RENECAR Praha

RENECAR Praha
Pivovarska 3
150 00 Prague 5 - Smichov


téléphone: +420 257 313 798
e-mail: info@renecar.cz

Rady do zahraničí


Rakousko

Alpská země, která by rozhodně neměla hrát vedlejší roli při vašich cestách za zimními radovánkami. V létě zase nabízí architektonické krásy evropské metropole Vídně, nebo úchvatné pohledy na horské masivy. Pokud však využijete nabídky našich automobilů a vyrazíte do ciziny vozem, pročtěte si, prosíme, následující řádky, které by vám mohly ušetřit mnohé problémy.

Dopravní předpisy v Rakousku jsou podobné našim, včetně celodenního svícení, rozdílem je povinnost mít při jízdě za zimních podmínek (na sněhu, náledí...) namontovány na voze zimní pneumatiky. Pravidla provozu jsou v Rakousku dodržována daleko striktněji než u nás a jejich porušení je ze strany rakouské policie velice přísně trestáno. Pokuty několik desítek tisíc korun jsou sice výjimkou, ale výjimkou varující. Na všech hraničních přechodech jsou umístěny informační tabule s rychlostními limity na území Rakouska. Do Rakouska se smí kromě plné nádrže dovézt v samostatném kanystru nejvýše 10 litrů benzínu, tamní ceny jsou velice podobné cenám v ČR.

Pozor! V Rakousku platí povinnost mít ve voze reflexní vestu a použít ji při nehodě nebo opravách poruchy na voze na dálnici a rychlostní silnici!

Rychlostní limity
v obci50 km/h (výjimkou je město Graz, kde je dovolena maximálně rychlost 30 km/h)
mimo obec100 km/h
na dálnicích130 km/h

Poplatky spojené s automobilovou dopravou v Rakousku:

desetidenní dálniční známka: 7,70 EURO
dvouměsíční dálniční známka: 22,20 EURO

Známky je možné zakoupit na většině pohraničních čerpácích stanic v Česku. Jízda na dálnici bez dálniční známky může stát více než 2000 EUR!

Navíc se platí za průjezd na následujících úsecích:
Na dálnici A 13 za přejezd Brennerského průsmyku - Brennerautobahn, za některé úseky jízdy po A 10 - Tauernautobahn, za jízdu Gleinalmským tunelem na dálnici A 9, za jízdu Glossglocknerhochalpenstrasse, za část úseku silnice S 16 u S.Antonu, za jízdu felbertaurskou silnicí B 108, gerlosskou silnicí B 165.


Německo

Sousední země, která je již tradičním cílem výletů českých obyvatel, především svou dostupností. Kromě hlavního města Berlína jistě lákají i další destinace, jako například bavorský Mnichov, nebo západoněmecký Frankfurt nad Mohanem, jedno z obchodních center. V poslední době se v Německých městech rozšiřují tzv. ekologické zóny. Jedná se většinou o centrální oblasti měst, které jsou výrazně označeny a je do nich povolen vjezd pouze se zakoupenou ekologickou známkou. Tuto známku zajišťují i některé pražské Stanice technické kontroly.

Rychlostní limity
v obci50 km/h
mimo obec100 km/h
na dálnicíchneomezeno, doporučená rychlost 130 km/h

Postihy za nedodržování rychlostí jsou velmi přísné a pokuty dosahují nemalých částek.


Itálie

Jedna z levnějších zemí bývalé evropské patnáctky, navíc s nesčetným množstvím kulturních památek. Ať již zamíříte do Benátek, Říma nebo Turína, vždy si můžete být jisti, že Itálie si vás svým šarmem podmaní. Několik informací o tamní dopravě:

Pohonné hmoty jsou na italském území velmi drahé a je tudíž lepší natankovat ještě před překlenutím hranic - bezolovnatý benzín (95 okt., zvaný "senza piombo") stojí v Itálii zhruba 1,35 € (98 okt., cca 1,50 €), nafta 1,33 €. Pokud chcete ještě trochu ušetřit, vyplatí se tankovat u čerpacích stanic s vlastní obsluhou (avizováno cedulí "Fai da te" - "Obslužte se sami"). Takto lze ušetřit zhruba korunu na jeden litr pohonných hmot.

Co se předpisů týká, je povinné použití bezpečnostních pásů, a to i na zadních sedadlech, pokud jsou k dispozici. Za nerespektování je pokuta 74 až 296 €. V základní výbavě automobilu nesmí chybět červený trojúhelník (pokuta nejméně 55 €). Povinností řidiče je svítit při průjezdu tunelem (pokuta 25 €). Dle nového zákona je nyní nutné svítit i při jízdě po dálnici. Mobilní telefony lze používat výhradně se sadou handsfree nebo headset, za telefonování za jízdy 70 - 295 €. Sankce za opilost jsou uplatňovány při zjištění hladiny alkoholu v krvi vyšší než 0,5 promile.

Rychlostní limity
v obci50 km/h
mimo obec90 km/h
na dálnicích130 km/h

Za překročení povolené rychlosti do 10 km/hod. se stanovuje pokuta 36 až 148 €, 10 - 40 km/hod. 148 až 594 €, nad 40 km/hod. 370 až 1.485 € a odebrání řidičského průkazu na 1 - 3 měsíce, respektive na 3 - 6 měsíců, je-li řidič držitelem průkazu méně než 3 roky. Při vyšší hladině alkoholu v krvi činí pokuta od 328 až do 1.312 €, případně odebrání řidičského oprávnění na dobu od 15 dnů do 3 měsíců nebo uvěznění do 1 měsíce. Za opakovaný přestupek během jednoho roku je řidičský průkaz odebrán na 1 - 6 měsíců.


Chorvatsko

Tato země je mezi českými turisty velmi oblíbená. Svůj vliv mají jistě přátelští Chorvaté, kteří svým přístupem dávají najevo, že o turisty zde mají skutečně zájem. Můžete zamířit na sever do hlavního města Záhřebu, nebo do nejjižnějších končin k Dubrovníku. Vaše cesty by vám mohly usnadnit naše následující informace:

Chorvatsko je zapojeno do evropské silniční sítě. Označení kategorie silnic "E" - evropská, "M" - dálnice. Celková délka Chorvatských silnic představuje 27 405 km. Rychlostní komunikace prodělávají v posledních letech obrovské rekonstrukce a každým rokem přibývá mnoho kilometrů nových dálnic. Na opravy a výstavbu se samozřejmě získávají finance i zpoplatněním určitých úseků dálnic.

Od srpna 2004 platí v Chorvatsku nový Zákon o bezpečnosti silničního provozu. Podle něj je nyní úplný zákaz pití alkoholu před jízdou, resp. během jízdy (za nedodržení pokuta od 1500 kun), zákaz používání mobilního telefonu bez použití hands-free sady (pokuta 500 kun) a podstatně se zvyšují pokuty za některé další přestupky, např. již překročení maximální rychlosti v obci o 1 - 10 km/h stojí nyní místo dosavadních sta kun 300 HRK - cca 1300 Kč. Stejnou částku si připravte při překročení rychlosti o 10 - 30 km/h mimo obec, nebo jízdu bez zapnutých světel. Rychlostní limity a většina pravidel silničního provozu se v Chorvatsku shodují s těmi v České republice, platí celodenní povinnost svícení, zákaz používání mobilního telefonu, navíc je stejně jako v Rakousku nutné mít při nehodě nebo poruše při vystoupení z vozu na silnici oblečenou reflexní vestu.

Rychlostní limity
v obci50 km/h
mimo obec90 km/h
na dálnicích130 km/h

Mýtné na dálnicích je možné platit platebními kartami American Express, Diners, Master Card, Maestro. Kurz 1 HRK = 4 Kč.


Španělsko

Jihoevropská země vyhledávaná především pro své rozlehlé pláže, teplé slunce a dobré víno, je mezi Čechy velmi oblíbená. Pokud se vydáte tímto směrem, doporučujeme navštívit hlavní město Katalánska Barcelonu a hlavní město Španělska - Madrid a především si pročíst následující rady a informace, které mohou být na vašich cestách více než užitečné:
Benzin je cenově na velmi podobné úrovni jako v Česku, tudíž vás nemusí trápit omezení 10 litrů, které můžete maximálně přivézt s sebou v kanystrech. Finanční náklady se zvýší, pokud budete využívat dálničních komunikací. Seznam placených úseků je uveden zde:

  • Burgos - Miranda de Ebro ... 6,8 € (220 korun)
  • Sevilla - Cadiz ... 6,23 € (200 korun)
  • Madrid - Adanero ... 6,35 € (200 korun)
  • Salou - Valencia ... 14,48 € (450 korun)
  • Valencia - Alicante ... 9,6 € (300 korun)
  • mýto se platí v tunelu Cadi ležícím v Sierra del Cadi
Rychlostní limity
v obci50 km/h
mimo obec90 km/h
na rychlostní silnici100 km/h
na dálnicích120 km/h

Porušovat předpisy ve Španělsku může vaše výdaje ještě výrazně zvýšit. Aby se řidič vyhnul zbytečným potížím, měl by například rozhodně podstoupit na výzvu policisty dechovou zkoušku. Po dopravní nehodě se musí dechové zkoušce podrobit všichni účastníci nehody. Pokud některý řidič odmítne, může mu policie odebrat vozidlo, uložit pokutu 290 € (9500 korun) a na tři měsíce odebrat řidičské oprávnění. Na místě lze uložit pokutu do 590 € (19 000 korun). V případě cizinců je možno pokutu zaplatit okamžitě - se slevou 20 procent u pokut do 95 € (3000 korun) - nebo udat jméno osoby nebo společnosti ve Španělsku schopné garantovat zaplacení pokuty, jinak dochází k zabavení vozu, dokud pokuta není uhrazena.
Nejčastější dopravní přestupky a jejich finanční ohodnocení jsou následující:

  • Překročení povolené rychlosti 85 - 295 € (2700 až 9500 korun)
  • Špatné parkování 87 - 205 € (2800 až 6500 korun)
  • Nepoužití bezpečnostních pásů 87 € (2800 korun)
  • Jízda pod vlivem alkoholu 295 - 1750 € (9500 až 56 000 korun)

Francie

Jedna z největších evropských zemí, centrum kultury a módy, láká své turisty právě nesmírným životním tempem a elánem. Kromě Paříže, která je zcela jednoznačně nejvyhledávanějším místem Francie, můžete zamířit i na jižní pobřeží, na tamní pláže, ochutnat skvělé víno a užívat si života. Abychom vám toto užívání usnadnili, shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace, které by se mohli hodit na cestách.

Francie je velmi známá svými vysokými dálničními poplatky a mýtným (Průměrný dálniční poplatek na 100 km je 6 €), dále též pokuty nejsou rozhodně levnou záležitostí. Špatné parkování či nepoužívání bezpečnostních pásů vás vyjde na 22 až 152 €, pokuty za překročení rychlosti činí částku od 137 do 1524 €. Při porušení předpisů rozhodně nezkoušejte s policisty smlouvat o výši pokuty. Je to zcela bezpředmětné a neúčinné.

Další nepříjemností je dozajista hustý provoz (především ve velkých městech), drahé parkování a vysoké ceny benzinu.


Slovensko

Sousední země velmi blízká srdci českého turisty nejen kvůli historické sounáležitosti, ale též díky absenci jazykové bariéry. Proto také po půstu, jenž nastal po rozdělení ČSFR, opět mnoho Čechů objevilo krásy slovenské přírody a svou dovolenou se rozhodlo trávit zde. Pokud mezi ně patříte i vy, mějte na zřeteli následující fakta: Slovensko je poměrně levná země, pokuty se ale po změně zákona podstatně zvýšily, na místě lze v hotovosti platit až 4.000 slovenských korun. Při řízení pod vlivem alkoholu je pokuta do 15.000 slovenských korun, policie může odebrat řidičský průkaz až na dva roky.

Rychlostní limity
v obci60 km/h
mimo obec90 km/h
na dálnicích130 km/h

Dalším výdajem bude pravděpodobně dálniční známka. Její cena se pohybuje od 150,- do 1.100,- Sk, přičemž závisí na délce platnosti (7denní - 150,- Sk, měsíční - 300,- Sk, roční 1.100,- Sk).